Ubuntu pro počítač

Rychlé, zdarma a až neuvěřitelně použitelné a snadné. Operační systém Ubuntu pohání miliony notebooků, stolních počítačů, serverů i nejrůznějších mobilních zařízení po celém světě.

Stáhnout

Prohlédněte si Ubuntu detailněji

Ubuntu 24.04 LTS

Ve srovnání s předchozí verzí s dlouhodobou podporou (LTS) přináší nové Ubuntu celou řadu vylepšení.

Co je nového?

Desktopové prostředí GNOME 46, jádro Linux 6.8 a nové verze aplikací.

  • K dispozici je od základů přepracovaný katalog softwaru (napsaný v toolkitu Flutter).
  • Do systému se rovněž dostal nástroj pro aktualizaci firmwaru hardwarových komponent počítače.
  • Notifikace o dostupnosti aktualizací balíčků snap jsou propracovanější a umožňují danou aktualizaci rovněž přímo z notifikace spustit.
  • Součástí systému je i pokročilý správce sítí Netplan ve verzi 1.0, který je dobře integrovaný se stávajícím správcem sítí NetworkManager.
  • Pro náročnější uživatele přibyly nástroje pro správu a optimalizaci výkonu systému.
  • Změn se dočkala také podpora čteček otisků prstů, která nyní dokáže pracovat s širší škálou zařízení.
  • Režimy napájení byly vylepšeny tak, že podporují nové funkce hardwaru (to platí zejména pro komponenty AMD) a dosahují lepších výsledků výdrže baterie.
  • K dispozici je podpora šifrování disků ve spolupráci s hardwarovým čipem TPM (Trusted Platform Module).
  • Pokud je zařízení připojeno do sítě Active Directory, Ubuntu nyní podporuje automatickou synchronizaci certifikátů (například pro připojení do sítí WiFi a VPN).
  • Instalátor Ubuntu byl od základu přepracován. Pokud je zařízení připojeno k internetu, sám se při startu aktualizuje, aby nabídl nejnovější funkce či opravy chyb. Proces instalace je rovněž přívětivější a snazší. Změn se dočkala i preference typu výchozí instalace Ubuntu, takže je nyní předvolena minimální instalace bez doplňkových aplikací. Dodatečný software je samozřejmě kdykoliv později možné nainstalovat a přebytečný odstranit.

Ucelený přehled změn v angličtině najdete na Discourse Ubuntu.

Ubuntu slaví 20 let a Canonical vydává nejnovější přírůstek ve verzi 24.04 Noble Numbat s dlouhodobou podporou. Podívejte se na rychlý průlet historií operačního systému Ubuntu a jeho aktuální prostředí.

Ubuntu 24.10

Nové Ubuntu spadá mezi standardní vydání s kratší podporou. Pokud preferujete cestu častějších aktualizací, menších postupných změn a čerstvých novinek, včetně optimalizace výkonu a nových ovladačů, pak je nová verze určena právě pro vás.

Co je nového?

Nejnovější vydání Ubuntu s kódovým označením Oracular Oriole přináší aktualizované uživatelské rozhraní GNOME ve verzi 47. Tím došlo k vylepšení například barevných nádechů/témat, či správce souborů, jež touto aktualizací usnadňuje například manipulaci se záložkami. Uživatelské prostředí dále lépe podporuje displeje s nižším rozlišením a rovněž optimalizuje práci s hardwarem.

Kromě uživatelského prostředí je k dispozici aktualizované Centrum aplikací nebo analyzátor využití disku. Beze změn nezůstaly ani možnosti nastavení. Jedná se například o nové možnosti zpřístupnění, možnou optimalizaci přenosných zařízení pří využívání baterie či širší nebo šetrnější propojení s online účty.

Zcela novou součástí systému je Centrum zabezpečení, které umožňuje nastavení práv aplikací Snap - ne nepodobnou organizaci práv známé například z Androidu. Jedná se o první revizi a do budoucna budou implementovány doplňující bezpečnostní funkce.

Pro uživatele s grafickými ovladači NVIDIA je konečně výchozí volbou grafický protokol Walyand, čímž došlo k plošnému nahrazení původního a nyní již zastaralého grafického rozhraní X11.

Administrátoři, ale i běžní uživatelé, pak mohou ocenit začleněný správce balíčků Apt ve verzi 3.0. Tato verze doznala poměrně velkých změn v rozhraní nástroje a nepřejde tak bez povšimnutí.

A proto, že Canonical slaví s touto verzí Ubuntu 24.10 20 let od prvního vydání Ubuntu, nachází se v systému i několik připomínek na tento začátek. Součástí jsou například téma připomínající původní vzhled systému, původní přihlašovací melodie či vylepšené původní pozadí plochy.

Samozřejmostí jsou aktualizované verze softwaru, grafických ovladačů (Mesa 24.2) a linuxového jádra, které se v tomto vydání nachází ve verzi 6.11.

Pohled na Ubuntu 24.04 LTS

screehshot

Vzhled systému byl spolu s aktualizacemi prostředí GNOME modernizován. Rovněž ikony některých aplikací doznaly od posledního vydání s dlouhodobou podporou změn.

screehshot

Některá specifická nastavení prostředí Ubuntu byla v rámci nastavení přesunuta do samostatné sekce. Kromě toho se v nastavení objevily nové položky pro bližší přizpůsobení potřebám a preferencím uživatele.

screehshot

Nastavení vzhledu je nyní díky rozdělení kategorií jednodušší. Zachována byla možnost zvolit si v případě preference tmavý režim či barvu aktivních/kontrastních prvků uživatelského rozhraní.

screehshot

Novou instalaci je možné provést kompletní, či redukovanou. V té je k dispozici jen webový prohlížeč a základní nástroje. Kancelářské aplikace, jako je LibreOffice, e-mailový klient Thunderbird či přehrávač hudby Rhythmbox budou nainstalovány pouze při volbě plné instalace. Samozřejmostí je možnost později jakýkoliv software doplnit či odstranit.

screehshot

Nové logo je nyní využíváno již napříč webovými stránkami Ubuntu, ale také systémem. Setkáte se s ním na startovací i přihlašovací obrazovce či v panelu dok, kde plní roli tlačítka menu.

screehshot

Katalog aplikací Ubuntu Software byl od základu přepsán tak, aby byla práce s ním rychlejší a pohodlnější.

Celý svět aplikací

Ubuntu nabízí tisíce aplikací ke stažení. Většina je k dispozici zdarma a pro jejich instalaci stačí jen pár kliknutí.

Co je to operační systém?

Operační systém je to, co umožňuje vašemu počítači fungovat. Jde o základní "program" (balík sestávající z obrovského množství programů) každého počítače, navržený tak, aby umožňoval běh všech vašich aplikací a aby spravoval veškerý váš hardware.

Další příklady operačních systémů jsou: Microsoft Windows, macOS či Android.

Čím se liší od mého?

S Ubuntu můžete dělat totéž, co s jinými operačními systémy. Ale mnohem rychleji, bezpečněji a zdarma!

Systém Ubuntu je k dispozici v mnoha různých jazycích a nechybí mezi nimi ani čeština.

Jak může být zdarma?

Ubuntu je a vždy bude zcela zdarma. Je tvořeno nejlepšími open source experty z celého světa, přičemž velká část z nich se touto činností živí. Peníze na vývoj jsou financovány především z podpory komerční sféry. Získejte Ubuntu ještě dnes a užívejte si svobodu, kterou vám při práci poskytuje.

Pro vás

Užívejte si jednoduchost designu Ubuntu a intuitivního prostředí. Ubuntu je rychlé, bezpečné a podporují ho tisíce aplikací. Ubuntu je čistý a přímý nástroj, který usnadní jakoukoliv vaši práci. Nenechejte se rušit a pracujte s počítačem skrze příjemný interface.

Pro firmu

Ubuntu je perfektní pro použití v komerčním prostředí. Je bezpečné, intuitivní a nenáročné. Používejte běžný software v Ubuntu, aniž byste platili jedinou korunu za licence, které nepotřebujete. Se vzdálenou správou mohou navíc vaši IT zaměstnanci dělat mnohem více.

Pro vývojáře

Ubuntu poskytuje největší výběr vývojářských nástrojů a umožňuje rychlou práci s Cloudem. Profesionální podpora je dostupná přímo od Canonicalu a položení dotazu obrovské vývojářské komunitě je vždy snadné.

Ubuntu je open source

Naši komunitu tvoří tisíce lidí po celém světě, kteří chtějí pomoci vytvořit nejlepší operační systém na světě. Sdílejí čas a zkušenosti aby se ujistili, že se Ubuntu stane něčím, co bude vyhovovat každému a o co bude zájem. Ubuntu není jediným úspěšným open source projektem - jako příklad lze uvést následující oblíbené projekty: Google Android, Firefox či Wikipedia. Společná snaha, společný princip a přesto zdarma.

Ubuntu a Linux

Ubuntu staví na osvědčeném jádře Linux, které patří mezi nejrychleji se vyvíjející softwarové projekty vůbec. Linuxový základ posiluje stabilitu systému a umožňuje běh s většinou současného i staršího hardwaru. Díky praktikám dodržovaným v Linuxovém ekosystému je Ubuntu také velmi robustní a odolné vůči virům a přímým útokům z vnějšího prostředí.

Staňte se dalším spokojeným uživatelem Ubuntu

  • Ubuntu používá přes 50 milionů uživatelů po celém světě.
  • Více než 1,3 milionu webových serverů běží na Ubuntu.
  • Každý měsíc je aktivováno přes 22 000 nových webových stránek, které běží na Ubuntu.

Podpora

Jednotlivá vydání Ubuntu prochází poměrně krátkým vývojovým cyklem. Každých 6 měsíců je na řadě jedna verze, vždy v dubnu a v říjnu. Jejich označení je potom odvozeno od data vydání, takže například dubnové vydání roku 2022 nese číselné označení 22.04.

Verze LTS

Jednou za dva roky (duben 2020, duben 2022, duben 2024) vychází verze Ubuntu s dlouhodobou podporou. Ta má praktický význam především pro servery a desktopové stanice firem, ale může být stejně tak používána i domácími uživateli, kteří dají na stabilitu před častějšími novými funkcemi. Verze LTS jsou většinou konzervativnější v aplikaci novinek oproti klasickým vydáním.

Vývoj

Vývojový cyklus každého vydání Ubuntu trvá přibližně 6 měsíců, od doby, kdy byla uvolněna poslední stabilní verze systému až po nové vydání. Během této doby je aktualizována softwarová základna, jsou přidávány nové funkce a zvláště ke konci období jsou záplatovány chyby, které mohly snadno vzniknout na počátku období. Krátce před zveřejněním nového systému běží také testování, aby byl zajištěn co nejhladší chod na počítačích uživatelů.