Aktualizace Ubuntu

Buďte si vědomi, že přechod mezi jednotlivými verzemi není ani zdaleka tak jednoduchý, jako obvyklá aktualizace.
Nezapomeňte si proto uložit veškerou svou práci a důležité dokumenty pro případ nouze, ideálně na externí úložiště nebo cloud.
Počítejte také se zdržením, povýšení systému standardně zabere asi 20 - 30 minut, ale na některých počítačích může trvat i mnohem déle, v závislosti na rychlosti připojení a hardwarových parametrech daného zařízení.

screehshot

Nalezneme a spustíme správce aktualizací.

screehshot

Potvrdíme instalaci aktualizace nové nalezené verze Ubuntu.

screehshot

Sledujeme průvodce aktualizací a potvrzujeme případné žádosti o povolení pokračovat.

Postup aktualizace

 1. Spusťte správce aktualizací
  Tuto akci provedete například vyhledáním slova "Správce aktualizací" v menu programů. Menu se nachází v dokovacím panelu (standardně vlevo dole).
 2. Zkontrolujte dostupné aktualizace
  Po otevření správce aktualizací klikněte na tlačítko "Zkontrolovat". Systém si ověří, které balíky může aktualizovat a uloží si je do databáze.
 3. Aktualizujte
  Jakmile je kontrola dokončena, klikněte na tlačítko "Aktualizovat". Zobrazí se poznámky k vydání. Pokud si přejete systém povýšit na novou verzi, pokračujte tlačítkem "Aktualizovat" a držte se aktualizačních pokynů.

Pokud chcete přejít na standardní verzi bez dlouhodobé podpory, může být potřeba ještě povolit aktualizaci na tyto verze v aplikaci "Software & Aktualizace", v záložce "Aktualizace" pod položkou "Zobrazit upozornění na nové verze Ubuntu", kde vyberete "Pro jakoukoliv novou verzi".

Aktualizace z nejnovější verze Ubuntu na aktuální vývojovou verzi Ubuntu

Pozor: instalace vývojové verze může způsobit neočekávané chování počítače, či dokonce ztrátu dat. Není tak doporučeno tento software nasazovat do produkčního prostředí, dokud nedosáhne své stabilní verze.

Tento postup není určen pro běžné uživatele!

 1. Spusťte správce aktualizací
  Otevřete aplikaci terminál z menu aplikací a zadejte následující příkaz: update-manager -d.
 2. Aktualizujte
  Přejděte na novější verzi distribuce klepnutím na tlačítko "Aktualizovat" a dále postupujte podle instrukcí na obrazovce.