Instalace Ubuntu

Ubuntu si můžete stáhnout a nainstalovat úplně sami, jednoduše a zcela zdarma. Celý proces přitom na většině počítačů zabere pouze pár minut.

Stáhnout Ubuntu

screenshot

Instalaci začněte volbou jazyka. Zvoleným jazykem pak na vás bude systém mluvit - ať již průvodce instalací, tak samotné prostředí Ubuntu nyní i po dokončení procesu instalace.

screenshot

Pokračujte nastavením klávesnice. Podle jazyka bude již česká klávesnice přednastavena automaticky, ovšem zde máte možnost volbu upravit, například na rozložení QWERTY.

screenshot

Ačkoliv možnost vyzkoušet Ubuntu před instalací máte i bez průchodu tímto dialogem, je tato cesta jednodušší, neboť jste si již zvolili jazyk, rozložení klávesnice i připojení k síti. Pro samotnou instalaci však pokračujte dále.

screenshot

Nyní máte možnost vybrat si mezi úplnou instalací a výchozí základní instalací. Ta je omezena pouze na webový prohlížeč a nezbytné nástroje. Ať už vyberete jakoukoliv možnost, budete mít po instalaci systému k dispozici katalog aplikací pro instalaci i odstranění softwaru.

screenshot

V tomto kroku můžete instalátor rovnou nechat stáhnout nejnovější aktualizace a docílit tak toho, že po instalaci bude váš systém již zahrnovat nejnovější opravy chyb a bezpečnostní aktualizace.

screenshot

Rovněž můžete rovnou přejít k instalaci kodeků multimédií tak, abyste mohli systém využívat naplno a bez potíží přehrávat všechny standardní video a audio soubory.

screenshot

Operační systém Ubuntu je potřeba nainstalovat na disk počítače. Lze tak instalaci provést přepsáním všech stávajících dat na celý disk, v případě detekce dalšího operačního systému se pokusit o instalaci vedle něj, případně lze ručně celý proces nakonfigurovat.

screenshot

Dále je nezbytné vytvořit si na nově instalovaném systému uživatelský účet. Zadejte jméno, které bude vidět na přihlašovací obrazovce, uživatelské jméno a heslo. Změnit můžete rovněž název počítače či se rovnou přihlásit do sítě Active Directory.

screenshot

Pro správné nastavení času je další v pořadí volba časového pásma. Systém se automaticky postará o detekci aktuálního času i změnu z letního na zimní čas či obráceně.

screenshot

Závěrem uvidíte přehledně dosavadní konfiguraci. Tedy zvolený typ instalace i kam na disk bude Ubuntu zapsáno. Potvrzením tohoto kroku dojde k zahájení samotného procesu kopírování dat na disk.

screenshot

Během instalace jsou promítány tipy pro práci se systémem. Mohou pomoci zorientovat se v dostupném katalogu softwaru pro některé ukázkové činnosti i v ovládání prostředí Ubuntu.

screenshot

Po dokončení instalace můžete pokračovat v používání aktuálně spuštěného systému. Jakákoliv zde rozpracovaná data však nebudou uložena a je potřeba systém restartovat. Po restartu a odpojení obrazu instalačního média (např. USB flash disku) bude spuštěna nově nainstalovaná instalace Ubuntu.

Zvolte si mezi instalací z CD/DVD a z USB Flash Disku

Stáhnout Ubuntu Desktop

Ubuntu můžete nainstalovat nejen z CD, ale i z USB Flash Disku. Alternativně je možné provést také instalaci přímo z internetu, viz. oficiální návod (v angličtině).

Pokud jste se rozhodli pro CD/DVD, musíte na něj nejprve vypálit stažený .iso obraz s Ubuntu. Tento nekopírujte ani nijak nerozbalujte, ale pravým tlačítkem nad ním zvolte položku zapsat na disk CD/DVD.
Pokud jste tak již učinili, vložte ho do mechaniky počítače, na kterém chcete Ubuntu nainstalovat. Počítač restartujte, případně nastavte zavádění systému z CD v Biosu, a postupujte podle návodu, uvedeného na obrazovce.

Rozhodli-li jste se pro instalaci z USB Flash Disku, musíte stažený .iso obraz s Ubuntu nejprve zapsat na disk správným způsobem. Ve Windows tak lze učinit například s využitím aplikace Rufus. Po zapsání .iso obrazu na disk USB můžete počítač restartovat (plánujete-li instalaci na témže zařízení), popřípadě v Biosu nastavit zavádění systému z disku USB, a dále postupovat podle návodu, uvedeného na obrazovce.

Nevíte, jak nastavit Bios pro zavádění systému z CD/DVD nebo flash disku? Postupujte podle návodu.

Co byste měli učinit před samotnou instalací?

  • V ideálním případě byste měli připojit svůj počítač do sítě internetu. To umožní stažení aktualizací, překladů a doplňků již během instalace.
  • Měli byste se ujistit, že máte dostatek volného místa na disku. Minimální doporučená velikost disku je 6 GB, ale počítejte s tím, že využití disku vzroste společně s jednotlivými instalacemi softwaru a při práci se soubory. Vhodné je tedy pro Ubuntu použít diskový prostor o velikosti alespoň 50 GB a pokud Ubuntu instalujete jako jediný operační systém, vyhraďte mu celý disk (jedna z výchozích voleb instalátoru).
  • Pokud chcete mít systém aktuální, potom co bude instalace dokončena, zvolte si aktualizaci softwaru během instalace. Zároveň byste si měli zaškrtnout instalaci doplňků (Adobe Flash, kodeky, ...), díky nimž bude vaše Ubuntu připraveno pro práci i zábavu již od prvního startu.
  • Pokud nemáte pevné připojení k internetu, můžete použít i mobilních sítí nebo WiFi.

Instalace Ubuntu vedle stávajícího systému?

Ano, je to možné. Ubuntu na váš počítač nainstaluje vlastní zavaděč (GRUB), který automaticky detekuje nainstalované operační systémy na vašem počítači a umožní vám zvolit si při každém startu ten, který právě potřebujete.