Ubuntu pro počítač

Rychlé, zdarma a až neuvěřitelně použitelné a snadné. Operační systém Ubuntu pohání miliony notebooků, stolních počítačů, serverů i nejrůznějších mobilních zařízení po celém světě.

Stáhnout

Prohlédněte si Ubuntu detailněji

Ubuntu 22.04 LTS

Ve srovnání s předchozí verzí s dlouhodobou podporou (LTS) přináší nové Ubuntu celou řadu vylepšení. Zejména z pohledu desktopového prostředí došlo ke změnám nejen v oblasti vzhledu, ale rovněž možností konfigurace a zpětné vazby. Přibylo tak mnoho nových funkcí, které vám usnadní práci se systémem či se mohou pozitivně podepsat na výkonu zařízení či výdrži baterie.

Co je nového?

Desktopové prostředí GNOME 42, jádro Linux 5.15 a nové verze aplikací.

 • Správa výkonu/napájení v nastavení a rychlé přepínání mezi režimy přímo z notifikační oblasti.
 • Více možností nastavení práce s okny a plochami.
 • Rozšířené možnosti nastavení panelu (dok) s aplikacemi.
 • Přepracovaný vzhled prostředí i detailnější možnosti jeho nastavení.
 • Možnost otevírat a vytvářet zip archivy chráněné heslem.
 • Pokročilejší nástroj pro pořizování snímků obrazovky.
 • Zobrazovací protokol Wayland je nyní ve výchozím režimu zapnut pro drtivou většinu uživatelů.
 • Notifikační oblast nově během hovoru zobrazí stav mikrofonu.

Video je v angličtině, zdroj: OMG! Ubuntu!

Stáhnout Ubuntu LTS pro počítač

Ubuntu 22.10

Nové Ubuntu spadá mezi standardní vydání s kratší podporou. Pokud preferujete cestu častějších aktualizací, menších postupných změn a čerstvých novinek, včetně optimalizace výkonu a nových ovladačů, pak je nová verze určena právě pro vás.

Co je nového?

Nejnovější vydání Ubuntu s kódovým označením Kinetic Kudu přináší aktualizované uživatelské rozhraní GNOME ve verzi 43. Součástí je rychlejší přístup k základnímu nastavení ne příliš vzdálený tomu, co uživatelé znají z mobilních zařízení.

Změnami prošlo i nastavení systému s cílem zpřehlednit zejména možnosti konfigurace uživatelského rozhraní. Skrze dok panel se uživatelé nově dostanou na přehled pro každou vícenásobně spuštěnou aplikaci.

Zvukový systém PulseAudio byl nahrazen za PipeWire, jež slibuje nižší latenci a větší kompatibilitu s bluetooth audio zařízeními. Přidána byla i podpora obrázků ve formátu WebP přímo na úrovni systému. Díky přechodu na GTK4 je více systémových aplikací responzivních a vhodných pro menší obrazovky či mobilní dotyková zařízení.

Samozřejmostí jsou aktualizované verze softwaru a linuxového jádra, jež se v tomto vydání nachází ve verzi 5.19.

Video je v angličtině, zdroj: OMG! Ubuntu!

Stáhnout Ubuntu pro počítač

Pohled na Ubuntu 22.04 LTS

screehshot

Kromě přepracovaného vzhledu prostředí byly také upraveny některé další prvky. Mj. se nyní standardně ikonka koše nenachází na ploše, ale přímo v panelu dok.

screehshot

Změnou prošlo nastavení vzhledu. Kromě světlého a tmavého režimu si nyní můžete měnit i barvy aktivních prvků ze standardní oranžové na některou z předdefinované palety.

screehshot

Ubuntu nyní ve výchozím stavu podporuje práci s heslem chráněnými archivy zip. Jak jejich odemknutí, tak i tvorbu.

screehshot

Vizuálních změn se dočkala i nabídka aplikací. Stejná obrazovka nyní rovněž kombinuje práci s plochami a umožňuje přesouvání jednotlivých oken mezi nimi.

screehshot

K dispozici je nový pokročilý nástroj pro pořizování snímků obrazovky. Podporuje jak volný výběr, snímek celé obrazovky či okna, tak také zachytit kurzor či rovnou natáčet videa.

screehshot

Designových změn se dočkal rovněž katalog aplikací Ubuntu Software, který kombinuje klasické repozitáře deb balíčků s univerzálními aplikacemi Snap.

Celý svět aplikací

Ubuntu nabízí tisíce aplikací ke stažení. Většina je k dispozici zdarma a pro jejich instalaci stačí jen pár kliknutí.

Co je to operační systém?

Operační systém je to, co umožňuje vašemu počítači fungovat. Jde o základní "program" (balík sestávající z obrovského množství programů) každého počítače, navržený tak, aby umožňoval běh všech vašich aplikací a aby spravoval veškerý váš hardware.

Další příklady operačních systémů jsou: Microsoft Windows, macOS či Android.

Čím se liší od mého?

S Ubuntu můžete dělat totéž, co s jinými operačními systémy. Ale mnohem rychleji, bezpečněji a zdarma!

Systém Ubuntu je k dispozici v mnoha různých jazycích a nechybí mezi nimi ani čeština.

Jak může být zdarma?

Ubuntu je a vždy bude zcela zdarma. Je tvořeno nejlepšími open source experty z celého světa, přičemž velká část z nich se touto činností živí. Peníze na vývoj jsou financovány především z podpory komerční sféry. Získejte Ubuntu ještě dnes a užívejte si svobodu, kterou vám při práci poskytuje.

Pro vás

Užívejte si jednoduchost designu Ubuntu a intuitivního prostředí. Ubuntu je rychlé, bezpečné a podporují ho tisíce aplikací. Ubuntu je čistý a přímý nástroj, který usnadní jakoukoliv vaši práci. Nenechejte se rušit a pracujte s počítačem skrze příjemný interface.

Pro firmu

Ubuntu je perfektní pro použití v komerčním prostředí. Je bezpečné, intuitivní a nenáročné. Používejte běžný software v Ubuntu, aniž byste platili jedinou korunu za licence, které nepotřebujete. Se vzdálenou správou mohou navíc vaši IT zaměstnanci dělat mnohem více.

Pro vývojáře

Ubuntu poskytuje největší výběr vývojářských nástrojů a umožňuje rychlou práci s Cloudem. Profesionální podpora je dostupná přímo od Canonicalu a položení dotazu obrovské vývojářské komunitě je vždy snadné.

Ubuntu je open source

Naši komunitu tvoří tisíce lidí po celém světě, kteří chtějí pomoci vytvořit nejlepší operační systém na světě. Sdílejí čas a zkušenosti aby se ujistili, že se Ubuntu stane něčím, co bude vyhovovat každému a o co bude zájem. Ubuntu není jediným úspěšným open source projektem - jako příklad lze uvést následující oblíbené projekty: Google Android, Firefox či Wikipedia. Společná snaha, společný princip a přesto zdarma.

Ubuntu a Linux

Ubuntu staví na osvědčeném jádře Linux, které patří mezi nejrychleji se vyvíjející softwarové projekty vůbec. Linuxový základ posiluje stabilitu systému a umožňuje běh s většinou současného i staršího hardwaru. Díky praktikám dodržovaným v Linuxovém ekosystému je Ubuntu také velmi robustní a odolné vůči virům a přímým útokům z vnějšího prostředí.

Staňte se dalším spokojeným uživatelem Ubuntu

 • Ubuntu používá přes 50 milionů uživatelů po celém světě.
 • Více než 1,3 milionu webových serverů běží na Ubuntu.
 • Každý měsíc je aktivováno přes 22 000 nových webových stránek, které běží na Ubuntu.

Podpora

Jednotlivá vydání Ubuntu prochází poměrně krátkým vývojovým cyklem. Každých 6 měsíců je na řadě jedna verze, vždy v dubnu a v říjnu. Jejich označení je potom odvozeno od data vydání, takže například dubnové vydání roku 2022 nese číselné označení 22.04.

Verze LTS

Jednou za dva roky (duben 2018, duben 2020, duben 2022) vychází verze Ubuntu s dlouhodobou podporou. Ta má praktický význam především pro servery a desktopové stanice firem, ale může být stejně tak používána i domácími uživateli, kteří dají na stabilitu před častějšími novými funkcemi. Verze LTS jsou většinou konzervativnější v aplikaci novinek oproti klasickým vydáním.

Vývoj

Vývojový cyklus každého vydání Ubuntu trvá přibližně 6 měsíců, od doby, kdy byla uvolněna poslední stabilní verze systému až po nové vydání. Během této doby je aktualizována softwarová základna, jsou přidávány nové funkce a zvláště ke konci období jsou záplatovány chyby, které mohly snadno vzniknout na počátku období. Krátce před zveřejněním nového systému běží také testování, aby byl zajištěn co nejhladší chod na počítačích uživatelů.