Ubuntu pro počítač

Rychlé, zdarma a až neuvěřitelně použitelné a snadné. Operační systém Ubuntu pohání miliony notebooků, stolních počítačů, serverů i nejrůznějších mobilních zařízení po celém světě.

Stáhnout

Prohlédněte si Ubuntu detailněji

Ubuntu 21.10

Nové Ubuntu spadá mezi standardní vydání s kratší podporou. Pokud preferujete cestu častějších aktualizací, menších postupných změn a čerstvých novinek, včetně optimalizace výkonu a nových ovladačů, pak je nová verze určena právě pro vás.

Co je nového?

Aktuální vydání Ubuntu sází na novější, avšak již dobře odladěné a otestované desktopové prostředí GNOME 40. Backportovány byly nicméně některé jednotlivé aplikace i z verze GNOME 41. Oproti předchozím vydáním tak dochází k menším změnám a vylepšením v uživatelském rozhraní prostředí GNOME. Zde spadá například jednodušší správa více virtuálních ploch či nová gesta ovládání prsty. V návaznosti na to se vylepšení rovněž dočkal i dock panel s aplikacemi, zejména z pohledu kompatibility s použitou verzí GNOME. Nový zobrazovací server Wayland je nyní povolen i pro uživatele s proprietárními grafickými ovladači NVIDIA a nahrazuje tak již zcela původní X11. Změny se dočkalo rovněž výchozí téma, které je nyní světlé. Přítomnost novějšího linuxového jádra přináší lepší podporu pro nejrůznější hardware. Samozřejmostí jsou novější verze předinstalovaných aplikací.

Video je v angličtině, zdroj: OMG! Ubuntu!

Pohled na Ubuntu 20.04 LTS

screehshot

Rozhraní dostalo upravený vizuální vzhled a ikony.

screehshot

Na výběr dostanete ze tří barevných témat, včetně zcela tmavého.

screehshot

Aktuální verze GNOME podporují neceločíselné škálování displeje.

screehshot

Všechny aplikace najdete přes tlačítko v levém dolním rohu displeje.

Za snímky děkujeme Root.cz.

Celý svět aplikací

Ubuntu nabízí tisíce aplikací ke stažení. Většina je k dispozici zdarma a pro jejich instalaci stačí jen pár kliknutí.

Co je to operační systém?

Operační systém je to, co umožňuje vašemu počítači fungovat. Jde o základní "program" (balík sestávající z obrovského množství programů) každého počítače, navržený tak, aby umožňoval běh všech vašich aplikací a aby spravoval veškerý váš hardware.

Další příklady operačních systémů jsou: Microsoft Windows, macOS či Android.

Čím se liší od mého?

S Ubuntu můžete dělat totéž, co s jinými operačními systémy. Ale mnohem rychleji, bezpečněji a zdarma!

Systém Ubuntu je k dispozici ve 24 různých jazycích a nechybí mezi nimi ani čeština.

Jak může být zdarma?

Ubuntu je a vždy bude zcela zdarma. Je tvořeno nejlepšími open source experty z celého světa, přičemž velká část z nich se touto činností živí. Peníze na vývoj jsou financovány především z podpory komerční sféry. Získejte Ubuntu ještě dnes a užívejte si svobodu, kterou vám při práci poskytuje.

Pro vás

Užívejte si jednoduchost designu Ubuntu a intuitivního prostředí. Ubuntu je rychlé, bezpečné a podporují ho tisíce aplikací. Ubuntu je čistý a přímý nástroj, který usnadní jakoukoliv vaši práci. Nenechejte se rušit a pracujte s počítačem skrze příjemný interface.

Pro firmu

Ubuntu je perfektní pro použití v komerčním prostředí. Je bezpečné, intuitivní a nenáročné. Používejte běžný software v Ubuntu, aniž byste platili jedinou korunu za licence, které nepotřebujete. Se vzdálenou správou mohou navíc vaši IT zaměstnanci dělat mnohem více.

Pro vývojáře

Ubuntu poskytuje největší výběr vývojářských nástrojů a umožňuje rychlou práci s Cloudem. Profesionální podpora je dostupná přímo od Canonicalu a položení dotazu obrovské vývojářské komunitě je vždy snadné.

Ubuntu je open source

Naši komunitu tvoří tisíce lidí po celém světě, kteří chtějí pomoci vytvořit nejlepší operační systém na světě. Sdílejí čas a zkušenosti aby se ujistili, že se Ubuntu stane něčím, co bude vyhovovat každému a o co bude zájem. Ubuntu není jediným úspěšným open source projektem - jako příklad lze uvést následující oblíbené projekty: Google Android, Firefox či Wikipedia. Společná snaha, společný princip a přesto zdarma.

Ubuntu a Linux

Ubuntu staví na osvědčeném jádře Linux, které patří mezi nejrychleji se vyvíjející softwarové projekty vůbec. Linuxový základ posiluje stabilitu systému a umožňuje běh s většinou současného i staršího hardwaru. Díky praktikám dodržovaným v Linuxovém ekosystému je Ubuntu také velmi robustní a odolné vůči virům a přímým útokům z vnějšího prostředí.

Staňte se dalším spokojeným uživatelem Ubuntu

  • Ubuntu používá přes 50 milionů uživatelů po celém světě.
  • Více než 1,3 milionu webových serverů běží na Ubuntu.
  • Každý měsíc je aktivováno přes 22 000 nových webových stránek, které běží na Ubuntu.

Podpora

Jednotlivá vydání Ubuntu prochází poměrně krátkým vývojovým cyklem. Každých 6 měsíců je na řadě jedna verze, vždy v dubnu a v říjnu. Jejich označení je potom odvozeno od data vydání, takže například dubnové vydání roku 2020 nese číselné označení 20.04.

Verze LTS

Jednou za dva roky (duben 2016, duben 2018, duben 2020) vychází verze Ubuntu s dlouhodobou podporou. Ta má praktický význam především pro servery a desktopové stanice firem, ale může být stejně tak používána i domácími uživateli, kteří dají na stabilitu před častějšími novými funkcemi. Verze LTS jsou většinou konzervativnější v aplikaci novinek oproti klasickým vydáním.

Vývoj

Vývojový cyklus každého vydání Ubuntu trvá přibližně 6 měsíců, od doby, kdy byla uvolněna poslední stabilní verze systému až po nové vydání. Během této doby je aktualizována softwarová základna, jsou přidávány nové funkce a zvláště ke konci období jsou záplatovány chyby, které mohly snadno vzniknout na počátku období. Krátce před zveřejněním nového systému běží také testování, aby byl zajištěn co nejhladší chod na počítačích uživatelů.