Ubuntu Touch

Operační systém Ubuntu pro mobilní telefony a tablety, který myslí na bezpečnost a soukromí jeho uživatelů.

“Naším přáním je, abyste v dnešním světě plném technologií byli naprosto svobodní.”

Ubuntu 20.04 pro mobilní zařízení

Vývojářskému týmu nadace UBports se po mnoha letech vývoje podařilo oprostit se závislosti na stařičké verzi Ubuntu 16.04 a přejít na novější a stále podporované vydání Ubuntu 20.04. Důvodem pro takto zdlouhavý průběh byla zejména řada změn, kterou Canonical provedl od dob vydání Ubuntu 16.04, včetně ukončení podpory pro software, na který tento operační systém spoléhal. Bylo tak v řadě věcí nezbytné přejít od zdroje repozitářů Ubuntu k vlastním, případně kde to bylo možné, přesunout se k univerzálním řešením. Nová verze Ubuntu Touch tak obsahuje aktualizovaný či vyměněný software. Jednou z velkých změn je rovněž přechod z inicializačního sytému Upstart na Systemd. Obrovské množství práce se tak odehrálo zejména uvnitř.

Díky těmto náročným změnám se nyní mohou všichni uživatelé Ubuntu Touch těšit na rychlejší aktualizace, dostupnosti nových technologií a lepší podporu softwaru. Znamená to, že pro vývojáře bude mnohem snazší držet krok s dobou a tak ještě pro rok 2023 je v plánu přechod na další verzi Ubuntu 22.04. Nové technologie umožní vývojářům přinést na Ubuntu Touch daleko více aplikací, což dříve v některých případech nebylo buďto vůbec možné či bylo velmi obtížné. Uživatelé Ubuntu Touch se tak mohou těšit na stabilnější, rychlejší a spolehlivější systém, stejně jako na velké množství nových aplikací.

Získat Ubuntu Touch Webové stránky nadace UBports
fast future Yumi

Nejnovější verze Ubuntu Touch

20.04 OTA-3 (verze údržby 2)

Vynucený dist-upgrade z 16.04 -> 20.04

Vydání této verze bylo naplánováno na 13. 10. 2023, nicméně vývoj stále probíhá. Poslední úprava plánu vývoje proběhla 3. 10. 2023.
Detail projektu ›

24.4.0 Development Preview (také známé jako Ubuntu Touch 24.04, ale s novým schématem verzování)

První vývojový náhled Ubuntu Touch 24.04.

Vydání této verze bylo naplánováno na 31. 1. 2024, nicméně vývoj stále probíhá. Poslední úprava plánu vývoje proběhla 5. 9. 2023.
Detail projektu ›

20.04 OTA-4 (verze údržby 3)

Vydání této verze bylo naplánováno na 31. 1. 2024, nicméně vývoj stále probíhá. Poslední úprava plánu vývoje proběhla 5. 9. 2023.
Detail projektu ›

24.4.0 První vydání Ubuntu Touch založené na Ubuntu 24.04 LTS

Vydání této verze bylo naplánováno na 30. 4. 2024, nicméně vývoj stále probíhá. Poslední úprava plánu vývoje proběhla 5. 9. 2023.
Detail projektu ›

domovká obrazovka

Pro každého

Svoboda znamená nebýt limitovaný. Proto již ve výchozím stavu přichází systém Ubuntu Touch předinstalovaný s těmi nejdůležitějšími aplikacemi. Uživatelské prostředí je navrženo s ohledem na dokonalou použitelnost. Je natolik intuitivní, že se v něm každý bude cítít jako doma.

S Ubuntu máte možnost volby. V porovnání se systémy Android či iOS na vás nečeká uvěznění v jednom ekosystému určité firmy, ale naopak oprostění se od nutnosti takový ekosystém využívat, pokud sami nebudete chtít. Rozhodujte se sami, co chcete a s kým chcete sdílet. Mějte plnou kontrolu nad vaším telefonem či tabletem.

Používejte aplikace přizpůsobené pro Ubuntu Touch a jeho konvergentní prostředí bez omezení způsobu práce, který zrovna vyžadujete. Projděte si katalog OpenStore a vyberte si sami. A potřebujete-li, rozšiřte své zařízení skrze kontejnerový systém Libertine o standardní desktopové aplikace z repozitářů Ubuntu. Nebo si nainstalujte Android kontejner Waydroid a instalujte tak běžné Android aplikace i přímo z obchodu Google Play.

logo ubports

Příběh

V dubnu 2017 ukončil Canonical vývoj mobilního operačního systému Ubuntu Touch. V návaznosti na to převzala tou dobou již existující komunita UBports projekt pod svá křídla. Nyní je UBports zapsána jako nadace a pokračuje v práci na nových funkcích, vylepšeních, aktualizacích a spolu s komunitou také na rozšiřování počtu zařízení, na nichž lze Ubuntu nainstalovat.

V rámci mobilního Ubuntu dochází také k údržbě a dalšímu vývoji konvergentního prostředí Lomiri (dříve Unity 8) a rovněž klíčových mobilních aplikací.

Katalog OpenStore s mobilními aplikacemi Ubuntu

Open source

Kód systému je během vývojového cyklu svobodně sdílený. Aktuální děj i  plány jsou zcela transparentní a pravidelně komunikovány skrze Q&A na platformě YouTube, fórum UBportsTelegram, takže jako vývojář, operátor nebo výrobce můžete pracovat na obsahu pro mobilní Ubuntu či jeho integraci dle vašich potřeb.

Staví na Ubuntu, vede nadace UBports

Společnost Canonical je celosvětová firma vyvíjející software a poskytující komerční návrhářskou a vývojovou podporu projektu Ubuntu. Tento systém a grafické rozhraní Mir je základem i pro mobilní operační systém Ubuntu Touch, ačkoliv ho společnost Canonical sama nadále aktivně nevyvíjí.

Nabité funkcemi

Spouštějte všechny své oblíbené aplikace a jednoduše se mezi nimi přepínejte pouhým přejetím prstu skrze obrazovku za pomoci magických okrajů Ubuntu. Celý seznam nainstalovaných aplikací si můžete prohlédnout a dále spouštět v dashi, který naleznete pod tlačítkem Ubuntu v doku vlevo, či po dlouhém přetažení z levé části obrazovky.

ubuntu phone

Připraven pro vás

Se všemi důležitými aplikacemi vytvořenými profesionálně a specificky pro Ubuntu Touch běží systém velmi dobře i na základních telefonech. Ubuntu netrpí neduhy Javy jako Android. Na mnoha zařízení ale používá stejné hardwarové ovladače a tak je reálné zpřístupnit ho uživatelům po celém světě a nabídnout jim tak odlišný zážitek z používání svého zařízení.

ubuntu phone

Vše co vývojáři potřebují

Za pomocí vývojového prostředí a Clickable vytvářejte úžasné nativní aplikace nebo se vydejte cestou lehkých HTML5 utilit. Upravte webové aplikace snadno a rychle k nerozeznání od těch nativních pro Ubuntu zařízení. S jedním systémem pro všechna zařízení stačí jen jedna aplikace použitelná na mobilech, tabletech i osobních počítačích s klávesnicí a myší.

ubuntu phone

Také s českými a slovenskými aplikacemi

V katalogu OpenStore naleznete například aplikaci pro vyhledávání jízdních řádů Transport, či prohlížeč oblíbené sbírky vtipů Rouming.cz.

Stáhnout Transport
Stáhnout Roumenator

Začněte vyvíjet své aplikace pro Ubuntu

Vše co potřebujete pro vývoj aplikací pro Ubuntu Touch naleznete na portálu docs.ubports.com

Zjistěte více o tom, jak se do projektu UBports zapojit

Staňte se členy komunity