Ubuntu Touch

Bezpečný, atraktivní, odlišný a volně dostupný mobilní operační systém. Ovládejte svůj telefon i jednotlivé aplikace unikátními intuitivními gesty, na které se snadno zvyká.

Domovská stránka projektu

Rostoucí počet podporovaných zařízení

Mobilní verze Ubuntu je k dispozici na desítkách mobilních zařízení. S předinstalovaným systémem Ubuntu Touch je ale k dispozici jen hrstka z nich a na většině zařízení je nezbytné systém nainstalovat svépomocí nástrojem UBports Installer. To mj. vyžaduje odemknutí telefonu či tabletu, pokud výrobce tento postup pro instalaci nestandardního softwaru vyžaduje.

Instalátor podporuje tři hlavní platformy, takže ho můžete spustit takřka na každém počítači. Jednoduše připojte své (podporované) mobilní zařízení k počítači a následujte průvodce instalací.

Stáhněte si instalátor
Aktuální seznam podporovaných zařízení
Zařízení v minulosti v prodeji se systémem Ubuntu Touch

logo ubports

Příběh

V dubnu 2017 ukončil Canonical vývoj mobilního operačního systému Ubuntu Touch. V návaznosti na to převzala tou dobou již existující komunita UBports projekt pod svá křídla. Nyní je UBports zapsána jako nadace a pokračuje v práci na nových funkcích, vylepšeních, aktualizacích a spolu s komunitou také na rozšiřování počtu zařízení, na nichž lze Ubuntu nainstalovat.

V rámci mobilního Ubuntu dochází také k údržbě a dalšímu vývoji konvergentního prostředí Lomiri (dříve Unity 8) a rovněž klíčových mobilních aplikací.

Katalog OpenStore s mobilními aplikacemi Ubuntu

Konvergentní prostředí

Prostředí Lomiri, které je hlavní součástí mobilního Ubuntu, se přizpůsobí jakékoliv obrazovce. Funguje od menších displejů mobilních zařízení, přes tablety až po klasické notebooky a stolní počítače. Pro každou z možností navíc nabízí unikátní funkce, které se pro dané použití hodí. Jeho užitečnost pocítí i ti, kteří svůj telefon připojí drátově či bezdrátově k externímu displeji. Mohou tak využít klasické desktopové prostředí pro případnou práci doma i na cestách.

Uživatelé navíc nepřijdou ani o standardní aplikace, na které jsou zvyklí z běžného prostředí počítačů. Díky zabudované podpoře kontejnerů (s možnou správou přímo skrze nastavení systému) si uživatelé mohou nainstalovat rovněž standardní desktopové aplikace, jako jsou LibreOffice či Firefox, jež se při práci s externím monitorem uplatní stejně dobře, jako na běžném počítači.

Konvergence grafického prostředí Lomiri

Profesionálně navržené funkce

Telefony a tablety Ubuntu jsou navrženy s důrazem na detail. Nebyla opomenuta žádná součást a důkladným promyšleným vývojem si prošly všechny obrazovky, včetně té zamykací, či základní aplikace, mezi které patří například aplikace pro psaní zpráv a aplikace hodiny pro nastavování budíků. V prostředí Ubuntu Touch je vše na dosah prstů, ať již děláte se svým zařízením cokoliv.

OpenSource

Kód systému je během vývojového cyklu svobodně sdílený. Aktuální děj i  plány jsou zcela transparentní a pravidelně komunikovány skrze Q&A na platformě YouTube, fórum UBportsTelegram, takže jako vývojář, operátor nebo výrobce můžete pracovat na obsahu pro mobilní Ubuntu či jeho integraci dle vašich potřeb.

Staví na Ubuntu, vede nadace UBports

Společnost Canonical je celosvětová firma vyvíjející software a poskytující komerční návrhářskou a vývojovou podporu projektu Ubuntu. Tento systém a grafické rozhraní Mir je základem i pro mobilní operační systém Ubuntu Touch, ačkoliv ho společnost Canonical sama nadále aktivně nevyvíjí.

Nabité funkcemi

Spouštějte všechny své oblíbené aplikace a jednoduše se mezi nimi přepínejte pouhým přejetím prstu skrze obrazovku za pomoci magických okrajů Ubuntu. Celý seznam nainstalovaných aplikací si můžete prohlédnout a dále spouštět v dashi, který naleznete pod tlačítkem Ubuntu v doku vlevo, či po dlouhém přetažení z levé části obrazovky.

Připraven pro vás

Se všemi důležitými aplikacemi vytvořenými profesionálně a specificky pro Ubuntu Touch běží systém velmi dobře i na základních telefonech. Ubuntu netrpí neduhy Javy jako Android. Na mnoha zařízení ale používá stejné hardwarové ovladače a tak je reálné zpřístupnit ho uživatelům po celém světě a nabídnout jim tak odlišný zážitek z používání svého zařízení.

Vše co vývojáři potřebují

Za pomocí vývojového prostředí a Clickable vytvářejte úžasné nativní aplikace nebo se vydejte cestou lehkých HTML5 utilit. Upravte webové aplikace snadno a rychle k nerozeznání od těch nativních pro Ubuntu zařízení. S jedním systémem pro všechna zařízení stačí jen jedna aplikace použitelná na mobilech, tabletech i osobních počítačích s klávesnicí a myší.

ubuntu phone
ubuntu phone
ubuntu phone

Také s českými a slovenskými aplikacemi

V katalogu OpenStore naleznete například aplikaci pro vyhledávání jízdních řádů Transport, či prohlížeč oblíbené sbírky vtipů Rouming.cz.

Stáhnout Transport
Stáhnout Roumenator

Začněte vyvíjet své aplikace pro Ubuntu

Vše co potřebujete pro vývoj aplikací pro Ubuntu Touch naleznete na portálu docs.ubports.com

Zjistěte více o tom, jak se do projektu UBports zapojit

Staňte se členy komunity